Zakladamy biznes w Niemczech

Zakladamy biznes w Niemczech

Polska od 15 lat jest członkiem Unii Europejskiej, co przyniosło ogromne i wymierne korzyści. Swobodny przepływ osób i usług umożliwił Polakom podjęcie pracy w krajach UE oraz zakładanie firm w sposób niemalże taki sam jak w Polsce. Otworzyły się możliwości uzyskania większych zarobków i wykorzystania własnych umiejętności w prowadzeniu biznesu na wymagającym rynku. Wielu rodaków wybrało Niemcy jako docelowe miejsce pracy i działalności gospodarczej. W Niemczech można prowadzić firmę jako osoba prawna i osoba fizyczna. Najprostszą formą prowadzenia firmy w Niemczech jest tzw. gewerba czyli jednoosobowa działalność gospodarcza. Nie wymaga wkładu własnego.

Działalność gospodarcza w Niemczech

założenie firmy w niemczechOsoby cechujące się określonymi umiejętnościami mogą aktywnie działać w Niemczech w ramach założnonej tam własnej firmy. Daje to możliwość rozwoju zdobycia nowego, bogatego rynku w sposób legalny. Założenie firmy w Niemczech umożliwia zdobycie zaufania klienta niemieckiego poprzez sam fakt zarejestrowania tam firmy. Do założenia firmy potrzeba kilku rzeczy, z których pierwszą i podstawową jest posiadanie lokalu spełniającego wymagania zgłaszanej działalności. Następną sprawą jest załatwienie zameldowania w RFN, co z punktu widzenia przedsiębiorcy ma ogromne znaczenie gdyż można się ubiegać o zwolnienia podatkowe. Mając w garści te dwie rzeczy należy się udać do Gewerbeamt w celu wpisania do rejestru podmiotów gospodarczych, co odbywa się bardzo szybko. Wpis do rejestru jest również automatycznym zgłoszeniem podmiotu gospodarczego do urzędu skarbowego. Musimy więc poczekać na sygnał z niemieckiej skarbówki. Otrzymamy formularz, który należy starannie i uważnie wypełnić wpisując dane osobowe. Najważniejszą informacją jaką musimy wpisać to przewidywana kwota obrotów za cały nadchodzący rok podatkowy. Jeżeli zadeklarujemy kwotę obrotów powyżej 17.500 euro z automatu staniemy się płatnikami podatku VAT. Urząd skarbowy nadaje przedsiębiorcy numer ewidencyjny podatnika. Może się zdarzyć, że skarbówka z jakichś przyczyn odmówi rejestracji podmiotu. Zaliczki na podatek dochodowy pobierane są kwartalnie począwszy od 15 lutego. Wniosek z Gewerbeamt jest również automatycznym zgłoszeniem do niemieckiego urzędu statystycznego. Założenie firmy w Niemczech to również obowiązek opłacania ubezpieczenia płaconego przez przedsiębiorcę. Wymagane jest opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego pokrywającego koszty leczenia. Normą w Niemczech jest posiadsnie również polis ubezpieczeniowych. Podnosi to wiarygodność przedsiębiorcy. 

Niemcy to kraj, który słynie w świecie z tzw.” niemieckiego porządku”. Stąd też w Niemczech nie ma miejsca na działanie w „szarej strefie”. Osoba, która ma wizję rozwoju swojej firmy w Niemczech musi ściśle przestrzegać przepisów bo w razie ich złamania narazi się na wysokie kary. Własna firma w Niemczech to szansa na budowanie marki, zdobycie zaufania niemieckich odbiorców. Jeżeli mamy doświadczenie w zakładaniu własnej działalności w Polsce zobaczymy, że proces zakładania firmy w Niemczech jest bardzo podobny. Zadbajmy tylko o spełnienie podstawowych wymagań i zawsze bądźmy w posiadaniu dowodu osobistego lub paszportu.