Fibrobeton – posadzki przemysłowe na gruncie

Fibrobeton – posadzki przemysłowe na gruncie

Hale przemysłowe charakteryzują się tym, że mają bardzo dużą powierzchnię użytkową. Oprócz tego, w wielu branżach stawia się im bardzo duże wymagania. Do hal czy magazynów mogą często wjeżdżać ciężkie pojazdy, a bezpośrednio na posadzce ustawiane są maszyny, których waga nierzadko przekracza kilka ton. W związku z tym nie każdy materiał nadaje się do tego, aby wykończyć nim taką podłogę. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest stosowanie posadzek betonowych. Do ich wykonania, zamiast klasycznej mieszanki betonowej wykorzystuje się fibrobeton.

Zbrojenie rozproszone w posadzkach na gruncie

zbrojenie rozproszone posadzki na gruncieDlaczego to właśnie fibrobeton układany jest na posadzkach na gruncie? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy najpierw zastanowić się, czym jest ten materiał. Fibrobeton to nic innego jak klasyczna mieszanka betonowa, do której w procesie mieszania dodano zbrojenie rozproszone. Takie zbrojenie występuje w postaci niewielkich stalowych drucików o średnicy około 1 milimetra. Długość takiego pojedynczego elementu to około 10 centymetrów. Może on być albo prosty (czyli przypominać pocięty drut), albo jego końce są specjalnie wyprofilowane. Wygięcie drucików na końcach sprawia, że elementy zapewniają większą spójność całej mieszanki. Taka domieszka, jeśli zostanie zaaplikowana w odpowiedniej ilości znacznie poprawia parametry techniczne posadzki. Przede wszystkim zapobiega nadmiernemu skurczowi elementów. Z tym zjawiskiem często można spotkać się właśnie tam, gdzie mieszanka rozkładana jest na dużej powierzchni. Oprócz tego znacznie poprawia się wytrzymałość takiej podłogi. Zbrojenie rozproszone posadzki na gruncie mają bardzo często właśnie w miejscach, gdzie przewiduje się duże obciążenie powierzchni podłogi. Wtedy po powierzchni mogą poruszać się auta dostawcze, wózki widłowe lub bez problemu pracować maszyny. Fibrobeton wykazuje także znaczną odporność na drgania. Cecha ta także jest doceniana przez specjalistów, ponieważ wiele maszyn wykorzystywanych w procesach przemysłowych przekazuje drgania na podłoże, na którym się znajduje.

Wielkość oraz ilość drucików dodanych do betonu w postaci zbrojenia rozproszonego ustala się na podstawie badań laboratoryjnych i doświadczeń. Najczęściej aplikacja tego składnika wiąże się ze zmniejszeniem w mieszance ilości kruszywa – zbrojenie pełni wtedy funkcję także wypełniacza. W związku z tym znacznie trudniejsze jest zoptymalizowanie krzywej kruszyw. Na szczęście opracowaniem receptury zajmują się specjaliści, a na budowę dostarczana jest już przygotowana mieszanka betonowa.